Japodi su bili Ilirsko pleme koje je živjelo na širem području središnje Hrvatske, odnosno Gorskog Kotara i Like u prvom tisućljeću prije nove ere. Poznati kao vrsni kovači, ratnici i trgovci, bili su najstariji stanovnici ogulinskog područja, s Metulumom na današnjoj Viničici kao svojim glavnim utvrđenim gradom.

Osim brojnih ostataka njihove materijalne kulture, Japodi su ostavili i vidljiv trag na narodnim nošnjama dinarskog tipa, a time i ogulinskog kraja, koje lako možemo prepoznati.

Lička kapa koja je dio ogulinske muške narodne nošnje ukrašena je vijugavim uresima nalik japodskim remenim kopčama – fibulama, a osim po uresima, sličnost je vidljiva i u samom obliku kape koji se zadržao gotovo tri tisuće godina.

Muški kožni pojas čemer također je trag japodske kulture odijevanja, kao i ženski pojas od bojane vune – tkanica.