UTORKOM IZ MUZEJSKOG ARHIVA – VALVASOROV OGULIN

Rubrika „Utorkom iz muzejskog arhiva“ donosi jedan od najstarijih prikaza grada Ogulina.

Izradio ga je Johann Weickard Valvasor navodno 1689. godine te je postao značajan zahvaljujući popularnosti Valvasorova djela “Slava vojvodine Kranjske” („Die Ehre deß Herzogthums Crain“).

Ipak, radi se o netočnom prikazu u kojem su kule četvrtastog tlocrta, obris Kleka je različit od stvarnoga oblika a povijesni dokumenti ne potkrepljuju prikaz tolikog broja kuća za stanovanje unutar zidova Starog grada Ogulina, što vodi do zaključka kako autor nikada nije bio u Ogulinu već je prikaz napravio temeljem tuđih opisa

.

No, usprkos tome što je točnost Valvasorove grafike upitna, ovaj je prikaz grada pod Klekom s velikim ulaznim mostom postao jedna od najpoznatijih reprodukcija Ogulina u povijesti.