Prošloga tjedna obilježili smo 55 godina rada Zavičajnog muzeja Ogulin.

Otvorenje Muzeja bilo od velikog značaja za tadašnju ogulinsku općinu i njezine stanovnike. Shodno tome, otvorenje u Frankopanskom kaštelu privuklo je veliku pozornost domaćih, ali i vanjskih posjetitelja. Mnogi od njih upisali su u Knjigu dojmova svoje utiske prvog posjeta, među kojima prevladavaju pohvale organizatorima na uređenju Muzeja te hvalospjevi narodnooslobodilačkoj borbi u Drugom svjetskom ratu i Josipu Brozu Titu.

Među upisanim dojmovima ističe se zapis ogulinskog župnika biskupa Josipa Pavlišića koji je posjetio Muzej 1. kolovoza 1967. godine u pratnji kapelana Ivana Peranića, a napisao je sljedeće:

„Istiniti događaji povijesti i okolnosti koje su ih uvjetovale, poruke su za pokoljenja koja ih slijede”.

Pisani trag koji je ostavio biskup Pavlišić zasigurno je bezvremenski te se može primijeniti i danas.