Pokladni običaji odnose se na običaje koji su uvjetovani tradicijom koja svoje korijene ima u starim pretkršćanskim elementima iz područja magije, religije i mitologije. U hrvatskoj tradicijskoj kulturi blagdanom Bogojavljenja ili Sveta tri kralja završava božićno vrijeme i započinju Poklade, vrijeme kojim se označava prijelaz iz zime u proljeće i naviješta nova agrarna godina.

Poklade svoj vrhunac tradicionalno doživljavaju vikend prije pokladnog utorka i na sam pokladni utorak.

Danas u rubrici “Utorkom iz muzejskog arhiva” donosimo  članak o pokladnoj reduti u organizaciji Hrvatskog pjevačkog društva “Klek” 1926. godine.

Članak je objavljen u Glasu Hrvata od 20. veljače 1926 godine, a iz opisa proslave možemo zaključiti da su tadašnji građani Ogulina bili zaista kreativni i da su se voljeli zabaviti.

Ovim putem pozivamo građane – ukoliko imate fotografije ili video zapise koji prikazuju poklade i maškare u Ogulinu u proteklim desetljećima, i voljni ste ih ustupiti Muzeju na korištenje, da nam se javite u inbox ili na muzejog@gmail.com.