Potkraj 19. stoljeća Ogulin je bio kotarsko središte s izrazito bogatim kulturnim životom. U to vrijeme Ogulin prihvaća veliki broj obrazovanih ljudi, obrtnika, industrijalaca i prosvjetnih radnika koji sa sobom donose svoje kulturne navike i želje. Tadašnje je stanovništvo razvilo ideju o osnivanju prosvjetnih društava u kojima će se njegovati kulturni i nacionalni duh.
Kotarski odvjetnik Otmar pl. Bušić počinje promicati ideju osnivanja pjevačkog zbora koji će širiti ljubav prema glazbenoj kulturi. Ta se ideja realizirala 7. kolovoza 1894. godine kada se osniva pjevačko društvo pod imenom „Klek“. Na osnivačkoj su skupštini donesena i Pravila pjevačkog društva „Klek“. Za privremenog predsjednika je izabran Otmar pl. Bušić. Društvo je za svoje geslo odabralo latinsku izreku „Viribus unitis”, što u prijevodu znači „Ujedinjenim snagama”.
Zbog izmjene državnih propisa skupština Društva je 1912. godine donijela izmjene Pravila i izmijenila naziv u Hrvatsko pjevačko društvo „Klek” Ogulin.
U svom 130-godišnjem postojanju Društvo je dalo nemjerljiv doprinos kulturnom i društvenom životu našeg grada. Kao trajan dokument o njihovom radu i neprocjenjiv izvor za proučavanje povijesti Društva je Zapisnik društva kojeg prikazujemo u našoj rubrici ovog utorka.
Zapisnik Hrvatskog pjevačkog društva „Klek“ sadrži zapise sa sjednica i skupština u razdoblju od 1910. do 1936. godine. Zapisnik s godišnje skupštine od 14. travnja 1928. godine je pisan na pisaći stroj, dok su ostali dijelovi Zapisnika pisani rukom. Zapisnik je Zavičajnom muzeju Ogulin poklonila Đurđica Salamon Padjen 2018. godine.
Ovaj je Zapisnik dio izložbe „Viribus unitis“ – 130 godina ujedinjenih snaga Hrvatskog pjevačkog društva „Klek“ Ogulin koju možete besplatno pogledati u izložbenom prostoru našeg Muzeja do 2. rujna 2024. godine.