Povodom Svjetskog dana folklora, koji se obilježava 22. kolovoza, u našoj rubrici smo već pisali o djelovanju Kulturno – umjetničkog društva Klek, koje njeguje folklornu tradiciju ogulinskog kraja. Društvo od svog osnutka 1983. godine okuplja veliki broj članova različiti uzrasta koji ogulinsku tradiciju predstavljaju na smotrama, festivalima u Hrvatskoj i diljem svijeta.

Očuvanje tradicijske kulture u ogulinskom kraju kroz razna je udruženja bilo prisutno i ranije. U članku objavljenom u Večernjem listu 20. siječnja 1975. godine stoji podatak o osnivanju folklorne sekcije Omladinskog aktiva „Lomost”. U članku se navodi da su članovi sekcije pod stručnim vodstvom Ružice Šolić nastupili na folklornoj smotri u Karlovcu.

Ovom prigodom donosimo i fotografiju kulturno omladinske sekcije iz Lomosta. Fotografija je objavljena u knjizi „Kroz Lomost s DPD „Sveti Rok” Lomost Ogulin“, autorice Ivanke Dimitrijević.