U godini obilježavanja 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj u našoj rubrici „Utorkom iz muzejskog arhiva” predstavit ćemo predmet iz postava Alpinističke zbirke našeg Muzeja.

U Alpinističkoj zbirci izložena je brojna oprema koja je korištena od strane planinara i alpinista. Među našim posjetiteljima najveću pozornost zaokupljaju visokogorske gojzerice, a zbog svoje veličine i težine. Gojzerice su proizvedene od talijanskog proizvođača planinarskih cipela Scarpa 70-ih godina prošlog stoljeća. Za razliku od današnjih visokogorskih gojzerica koje su napravljene od sintetičkih materijala, ove su izrađene od debele kože u dva sloja s integriranom gamašom i podstavljenim vibram đonom. Težina gojzerice je čak 2 562 grama!

Gojzerice je koristio Mario Schiavato prilikom uspona na Peak Lenin (7 134 metara) 1980. godine tijekom međunarodne ekspedicije na Pamiru. Mario Schiavato se rodio u gradiću Trevisio pokraj Venecije 1931. godine, a od 1948. godine živio je u Rijeci. Kao izuzetan alpinista penjao se po brojnim svjetskom gorjima. Ostvario je vrlo bogat opus kao pripovjedač, pjesnik, dramski pisac i publicist. Pisao je poeziju inspiriranu planinama. Objavio je 10 romana i više od 500 pripovijedaka u raznim dnevnim novinama i časopisima, za što je dobio mnogobrojne nagrade u Hrvatskoj i Italiji.

Više o Mariu Schiavatu možete pročitati u časopisu Hrvatski planinar iz studenoga 2020. godine

Link na časopis;  https://www.hps.hr/hp-arhiva/202011.pdf