Danas se obilježava Svjetski dan Roma, a datum je odabran u spomen na održavanje prvog Svjetskog kongresa Roma 1971. godine u Londonu, koji se smatra jednim od najvažnijih događaja u povijesti Roma. Na kongresu, koji je okupio predstavnike Roma iz četrnaest zemalja svijeta, donesena je odluka o romskoj himni za koju je izabrana pjesma Đelem, Đelem (romski: Idem, idem) i odluka o zastavi za koju je odabrana plavo-zelena dvobojnica s crvenim kotačem u sredini, simbolom napretka i pokreta, ali i migracije Roma tijekom povijesti. Prvi kongres rezultirao je i proglašenjem službenog romskog jezika –romani čhib i službenim prihvaćanjem naziva “Rom”.
Svjetski dan Roma je dan posvećen romskoj kulturi, povijesti i tradiciji, ali i prilika da se istaknu problemi s kojima se brojni pripadnici romske nacionalne manjine suočavaju u svakodnevnom životu – ponajviše izloženost diskriminaciji, negativnim stereotipima, društvenoj isključenosti i stigmatizaciji.
Romi žive na području Republike Hrvatske od 14. stoljeća. Romska manjina u Hrvatskoj nije homogena: govore različitim jezicima, raznih su vjeroispovijedi. Prema Popisu stanovništva iz 2021. godine u Hrvatskoj živi 17.980 pripadnika romske nacionalne manjine. Točan broj Roma i njihov teritorijalni raspored teško je utvrditi iz više razloga, pa su rezultati službenog popisa stanovništva tek naznaka stvarnog stanja.
Ovog utorka u našoj rubrici donosimo članak iz Večernjeg lista od 9. kolovoza 1992. godine o životu Roma u naselju Podkusac. Autor članka je Miona Ševčik.