Društvenim planom SR Hrvatske za razdoblje od 1976. do 1980. godine usvojenim od strane Sabora SR Hrvatske 20. srpnja 1976. godine i Planom razvoja fizičke kulture u SR Hrvatskoj za razdoblje od 1976. do 1980. godine usvojenim 25. listopada 1977. godine, utvrđena je potreba izgradnje Planinskog rekreacijskog sportskog centra Bjelolasica, kao jednog od 3 kapitalna objekta tjelesne (fizičke) kulture značajna za cijelu državu.

Isti je prepoznala i općina Ogulin uvrstivši Bjelolasicu i srednjoročni plan razvoja općine.

Godine 1979. izdana je Studija prostornog razvoja Planinskog sportskog rekreacijskog centra Bjelo-lasica. Izradio ju je Urbanistički institut SR Hrvatske, uz potporu brojnih stručnih suradnika, ekspe-rata i konzultanata.

Začeci gradnje Bjelolasice odjeknuli su u medijima i među stanovništvom, a ne treba posebno isticati koliko je značaj Bjelolasica imala na razvoj ogulinskog kraja.

U našoj rubrici „Utorkom iz muzejskog arhiva” objavljujemo dijelove navedene Studije i članke iz Večernjeg lista vezane za početke gradnje centra na Bjelolasici.