Prikupljanje predmeta za muzejske zbirke temeljna je djelatnost muzeja iz koje proizlaze ostale muzejske djelatnosti: zaštita, stručna obrada i prezentacija muzejskih predmeta.

Zavičajni muzej Ogulin prikuplja predmete koji su značajni za ogulinsku i hrvatsku kulturnu baštinu. Prikupljeni predmeti su raspoređeni u muzejske zbirke.

Najnovija akvizicija našeg Muzeja je alat za bušenje pčelarskih okvira. Bušač se koristi za bušenje rupa na pčelarskim okvirima kroz koje se provlači žica za postavljanje satnih osnova.

Predmet je pripadao ogulinskom pčelaru Branku Bašteku, a naslijedio ga je od svog oca Josipa. Pčelarska tradicija u obitelji Baštek postoji od kraja 19. stoljeća kada je Brankov djed prilikom preseljenja iz Vrbovca u Ogulin, sa sobom donio i košnice sa pčelama.

Predmet je muzeju poklonila Brankova kći Sanja Štimac.